Як запобігти потраплянню легіонел у питну воду

Що таке легіонела? 

Бактерія легіонела, яка живе та розмножується у воді

Легіонели - це бактерії, які ми не хочемо мати в своєму організмі. Вони є патогенними мікроорганізмами і можуть призвести до інфекцій, особливо у людей з ослабленою імунною системою.

Оскільки вони поширюються в трубах з питною водою, важливо стежити за їх середовищем існування та якістю нашої питної води.

Як легіонели потрапляють у воду? 

Легіонели потрапляють у питну воду через побутове підведення води. Вони стають небезпечними для людини лише тоді, коли невелика кількість легіонел, виявлена в трубах, значно збільшиться. Температура та застій води, а також вміст поживних речовин у питній воді є вирішальними факторами для поширення легіонел. Температура від 25 до 50 градусів Цельсія — це ідеальні умови для розмноження таких бактерій, але це проблема лише в тому випадку, якщо вода регулярно не замінюється.

У такому разі ліпше звернутися в компанію, що спеціалізується на аналізі води, щоб перевірити наявність легіонел у вашому помешканні.

Легіонел не слід боятися, як і недооцінювати

Легіонела під мікроскопом

Легіонели — це бактерії, які можуть викликати хвороби. Коли ви приймаєте душ, вони вилітають із душової лійки у вигляді крихітних крапельок води. Патогени потрапляють у легені з водою через дихальні шляхи. У здорових людей вони навряд чи викличуть захворювання. Однак люди з ослабленим імунітетом можуть бути під загрозою.

Які хвороби викликає легіонела у воді?

Легіонела може викликати хворобу легіонерів. Це серйозна легенева інфекція, серед симптомів якої визначають раптовий головний біль і біль у грудях, кашель, озноб і лихоманку. Легенева інфекція часто протікає важко та може тривати близько чотирьох тижнів. Її довгострокові наслідки невідомі.

Чи поширені інфекції, спричинені легіонелами?

У більшості країн зареєстровані випадки хвороби легіонерів, спричиненої легіонелами, становлять менше ніж два випадки на 100 000 осіб, за даними Європейського центру з профілактики й контролю захворювань. Середній європейський показник становить 1,8 випадків. У Німеччині цей показник становить лише 1,7 випадків на 100 000 осіб.

Поради щодо використання питної води з низьким вмістом легіонел 

Для боротьби з патогенами виконуйте описані нижче дії.

  • Переконайтеся, що вода в унітазі змивається приблизно один раз кожні 24 години. Це може запобігти поширенню патогенів навіть за сприятливих температур.
  • Налаштуйте свій бойлер на температуру не менше ніж 55 °C. Адже в такому разі бактерії не зможуть розмножуватися в бойлері.
  • Варто встановити гігієнічний змив у приміщеннях, які використовуються нерегулярно. Ці пристрої можна запрограмувати так, щоб регулярно промивати труби й замінювати воду.
  • Очищуйте аератори регулярно, як і душову лійку.

Завжди будьте в курсі подій 

Душові лійки є потенційним джерелом легіонел

Важливо промивати труби змішувачів і душових кабін

У більшості будівель унітази — це остання сантехнічна установка в ланцюжку. Якщо вода в унітазі змивається, то вода також замінюється в трубах душової кабіни й змішувачі для умивальника.

Труби повинні промиватися кожні 24–72 години з метою запобігання поширенню легіонел.

Якщо ви на деякий час від’їжджали з дому, то ми не рекомендуємо пити воду просто з-під крана. Натомість слід промити всі труби питної води протягом двох хвилин. Це стосується, зокрема, змішувачів і душових лійок. Намагайтеся не перебувати у ванній кімнаті, коли тече вода.

Легіонели також можуть поселитися безпосередньо в місці споживання води. Ось чому потрібно регулярно очищати душові лійки й аератори змішувачів, зокрема насадки на крани в кухні та ванній кімнаті, від вапняного нальоту.

Чиста питна вода

Забезпечте гігієну питної води завдяки правильному плануванню

Якщо у вас є проблема з легіонелами, можливо, варто скористатися тимчасовим блоком гігієнічного змиву, наприклад моделлю Geberit HS10. Без будь-яких серйозних робіт із переобладнання та великих витрат його можна встановити на відповідній ділянці труби, щоб відновити якість вашої питної води.

Ми рекомендуємо встановлювати стаціонарний гігієнічний змив, якщо приміщення використовується нерегулярно. Адже він запобігає надмірному застою води у трубах питної води. Блоки гігієнічного змиву можна встановити або в змивному бачку унітаза, або зовні у відповідній точці підведення води.

Легіонела

Запобігайте появі легіонел, регулярно перевіряючи домашній фільтр для води

Власники будинків повинні регулярно перевіряти домашній фільтр для води у сантехніка. За потреби спеціаліст може порадити замінити прилад.

Орендарям зазвичай не треба піклуватися про це, оскільки перевірка та заміна фільтра зазвичай входить в обов’язки доглядача.

Звертайте увагу на температуру води

Температура води від 25 до 50 градусів Цельсія — це ідеальні умови для розмноження легіонел. Бактерії різко припиняють розмножуватися за температури 50 градусів, а за температури нижче ніж 25 градусів час, необхідний для їх подвоєння, скорочується. Тому саме влітку є значний ризик нагрівання труб із холодною водою в небезпечній зоні.

Тому превентивні заходи можна вжити за рахунок бойлера. Якщо підтримувати температуру гарячої води на рівні щонайменше 55 °C, то в такому разі бактерії точно не зможуть розмножуватися.

НЕ БІЙТЕСЯ ЛЕГІОНЕЛИ 

Ілюстрація легіонелли на змішувачі

Один із способів потрапляння легіонели до нашого організму – через краплі води, які ми вдихаємо під час миття в душі. Деякі з бактерій непомітно переносяться дихальними шляхами в легені, де зрештою осідають. Здоровим людям, які не страждають на імунодефіцит, легіонела не може завдати великої шкоди. Але для тих, хто має послаблену імунну систему, це може стати небезпечним.

Щоб не захворіти, у будь-якому будинку насамперед важливо очистити воду в трубах після тривалого простою, якщо водогоном ніхто не користувався протягом декількох місяців. «В трубах питну воду потрібно замінювати вже після 72 годин простою, інакше вона швидко стає раєм для мікробів і бактерій, як-от легіонели, через застій води та за температури від 25 до 45 °C», ─ попереджає Беат Аебі, менеджер продукції Piping Systems International компанії Geberit.

Вироби для ванних кімнат 

Ознайомтеся зі схожими публікаціями 

Розсилка новин Зареєструватися

Будьте в курсі подій 


Наша розсилка містить цікаві ідеї і корисні поради про вдосконалення вашої ванної кімнати.